Tuky sú dôležitou súčasťou materského mlieka a hneď po laktóze sú v ňom druhou najväčšou pevnou zložkou. Výskumy ukazujú, že je treba starostlivo vyberať zdroje tukov, ktoré používame v dojčenských receptúrach tak, aby sme zabezpečili optimálny rast dieťaťa. Vedci odporúčajú pri dojčenských mliekach zvážiť použitie mliečneho tuku.
Naše poznatky a výskum nás preto viedli k návratu k plnotučnému mlieku s menším množstvom olejov. Plnotučné kravské mlieko má prirodzený obsah mliečneho tuku. Vďaka tejto plnotučnej mliečnej receptúre má Kendamil navyše príjemnú mliečnu chuť, ktorú si bábätka zamilujú.
Zdroje:
Delplanque B & Baudry C (2015) Dairy fat in infant formula. Eur J Lipid Sci Technol 117: 1487–1488.
Nebude. Podľa výsledkov súčasných štúdií nemá konzumácia plnotučného mlieka nepriaznivý vplyv ani na hmotnosť, ani na zloženie tela detí.
Zdroje:
Vanderhout SH. et al. Whole milk compared with reduced-fat milk and childhood overweight: a systematic review and meta-analysis AJCN 2020;111(2):266-279
Obe rady sú vysokej kvality. Nad dodržiavaním noriem a správnych postupov na farmách, z ktorých pochádza mlieko pre ich výrobu, bdie britská organizácia Red Tractor. Certifikát tejto spoločnosti znamená to, že všetko, čo farmári vyprodukovali, bolo vyrobené zodpovedne, bezpečne a pochádza od zvierat, o ktoré bolo dobre postarané. Rada BIO Nature je navyše zabezpečená certifikátom BIO kvality, čo znamená, že bola vyrobená v súlade so zásadami ekologickej produkcie a v žiadnej fáze jej výroby neboli použité umelé hnojivá alebo GMO suroviny.
Prehľad dôkazov z deviatich štúdií tiež ukázal, že použitie palmového oleínu (tekutá zložka palmového oleja) v dojčenských receptúrach môže mať nezamýšľané následky vrátane zníženého črevného vstrebávania tukov a vápnika. Používanie palmového oleja by nemuselo byť etické, najmä preto, že môže podporovať masívny výrub lesov v oblastiach, kde sa palma olejná pestuje.
Zdroje:
Koo WW (2006) Palm olein in the fat blend of infant formulas: effect on theintestinal absorption of calcium and fat, and bone mineralization. J Am CollNutr, 2006. 25(2): p. 117-22
Derbyshire EJ (2017) Palm Oil: Feeding the Next Generation on Unethical Oils? NHD Mag Issue 120: 34-36.
DHA (kyselinu dokosahexaénovú) – omega 3 kyselinu získavame z oleja morských rias. Zatiaľ čo sa väčšina ľudí domnieva, že ryby produkujú svoje vlastné omega-3 kyseliny, je to práve riasa v ich potrave, ktorá z nich činí bohatý zdroj týchto kyselín. Táto alternatíva rybieho oleja je získavaná z obnoviteľných a udržateľných zdrojov, prechod na neho tak pomáha zachrániť drahocenné svetové zásoby morských plodov.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/algae-oil#omega-3-basics
Harwood JL. Algae: Critical Sources of Very Long-Chain Polyunsaturated Fatty Acids. Biomolecules. 2019;9(11):708.
Ak je vaše dieťa zdravé a dobre prospieva, bude mu vyhovovať klasická rada Kendamil aj rada BIO Nature. Kendamil Kozie je alternatívou pre deti, ktoré majú citlivejšie bruško. Kozie mlieko prirodzene obsahuje vysoký podiel A2 beta-kazeínu, vďaka ktorému sa v žalúdku tvorí jemnejšia hmota, ktorá je stráviteľnejšia ako A1 beta-kazeín.
K veľkým výhodám kozieho mlieka patrí to, že v porovnaní s kravským mliekom obsahuje až 6-krát viac prebiotických oligosacharidov a tiež HMO (Human Milk Oligosaccharides), čo sú oligosacharidy z materského mlieka, ktoré sú okrem iného potravou pre probiotické baktérie.
Nie. Používanie kozieho mlieka namiesto kravského pri alergii na bielkoviny kravského mlieka problém nerieši. Hoci sa predpokladá, že vyšší obsah A2 beta-kazeínu znižuje alergénnosť, avšak kozie mlieko obsahuje alergénne zložky. Okrem toho deti alergické na bielkovinu kravského mlieka majú často aj iné typy alergií a je vysoká pravdepodobnosť, že ak sú alergické na bielkovinu kravského mlieka, budú alergické aj na bielkoviny obsiahnuté v kozom mlieku.
Rozhodne nie. I keď jeho základ tvorí poctivé plnotučné kozie mlieko, je rovnako ako v prípade kravského mlieka, ktoré používame v ostatních našich radoch prémiovej detskej výživy, spracované spôsobom, ktorý je pre dojčatá a malé deti ľahko stráviteľný. Mlieko používané v detskej výžive prechádza výrobným procesom, ktorý jeho použitie v detskej výžive, na rozdiel od nespracovaného mlieka umožňuje. Tento proces je natoľko šetrný, že mlieko si zachováva všetky prednosti kozieho mlieka, ale zároveň sa odstráni typická kozia "vôňa", takže deťom následne tiež chutí.
A2 mlieko pochádza len od cicavcov, ktoré zdedili určitý gén od svojich rodičov. Jeho konzumácia môže byť pre človeka stráviteľnejšia ako A1 mlieko (mlieko, ktoré obsahuje zmes A1 a A2 beta-kazeínu). Toto mlieko môže pochádzať od kráv, ako aj iných cicavcov. Takíto jedinci sa musia chovať oddelene od zvyšku stáda, aby sa ich mlieko počas dojenia nekontaminovalo bežným mliekom. Napríklad väčšina európskych kráv tento gén nemá. Na rozdiel od iných zvierat majú kozy tento gén prirodzene, takže ich mlieko je prirodzene A2.