Alergia na bielkovinu kravského mlieka je u detí jednou z najčastejších potravinových alergických reakcií. Avšak existuje aj druhá skupina detí, a tá je mimochodom oveľa väčšia, u ktorých nejde o alergickú reakciu, ale o problémy so zažívaním. U detí, ktoré trpia alergickou reakciou na bielkovinu kravského mlieka, sa náhrada kravského mlieka kozím mliekom neodporúča, ale kozie mlieko môže pomáhať druhej skupine. Zložením sa totiž viac podobá materskému mlieku, v porovnaní s kravským mliekom je tiež stráviteľnejšie a lepšie sa vstrebáva.
Kozie mlieko, respektíve bielkoviny kozieho mlieka, môžu byť vhodným zdrojom bielkovín pre dojčenskú a pokračovaciu dojčenskú výživu – k tomuto záveru dospel už pred časom Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Odborníci sa síce zhodujú, že medzi kozím a kravským mliekom existujú rozdiely v zložení kazeínov (hlavné bielkoviny obsiahnuté v mlieku), ale u detí, ktoré trpia alergiou na bielkovinu kravského mlieka, ako náhradu kozie mlieko používať nesmú.
Dôvodom je klinicky významná skrížená alergenicita (schopnosť vyvolávať alergickú reakciu) medzi kozím a kravským mliekom. Jednoducho povedané existuje veľká pravdepodobnosť, že pokiaľ človek trpí alergiou na kravské mlieko, bude alergický aj na kozie. V odbornej literatúre sa ale tiež uvádza, že kozie mlieko je v porovnaní s kravským mliekom menej alergénne, a aj napriek veľkému riziku skríženej reakcie bola alergia na kozie mlieko hlásená menej častá ako alergia na mlieko kravské.
Výskyt alergických reakcií u detí pripisovaných kravskému alebo koziemu mlieku
Kozie mlieko | Kravské mlieko | Referencie |
4 % | 22 % | Novembre E, 1998 |
0,3 % | 8,3 % | Rancé F, 1999 |
< 0,7 % | 28,4 % | Lee S, 2017 |
Zdroj: Prosser CG, 2021
Kravské mlieko je jednou z najčastejších príčin alergických reakcií, ktoré u detí vyvolávajú potraviny. Odborná literatúra uvádza, že v prvých rokoch života trpí alergiou na bielkoviny kravského mlieka (ABKM) približne 2,5 % dojčiat. Existuje však aj skupina detí, u ktorých sa po konzumácii kravského mlieka môžu objaviť nepríjemné tráviace problémy, ktoré nie sú alergiou, ale je možné ich označiť ako potravinovú intoleranciu. Tú môže vyvolať napríklad nedostatok určitých tráviacich enzýmov (laktáza), alebo negatívne reakcie na jedlo, ktorú nie je možné často ani jasne lekársky určiť. V takom prípade dieťa jednotlivé zložky mlieka (tuk, bielkoviny alebo ich kombinácia) zle trávia.
Príznaky pritom môžu byť veľmi podobné a často tiež zameniteľné s príznakmi alergie. Ide napríklad o ekzém, katar (zápalové ochorenie sliznice), poruchy trávenia alebo bolesti brucha. Pre tieto dojčatá môže byť prechod na koziu dojčenskú mliečnu výživu prospešný. Zloženie kozieho mlieka sa viac podobá ľudskému materskému mlieku, lepšie sa trávi a taktiež vstrebáva. Ukazuje sa, že konzumácia kozieho mlieka zlepšuje trávenie (najmä symptómy dráždivého hrubého čreva), znižuje katar a znižuje výskyt ekzému.
Zdravotné benefity kozieho mlieka
Zdroje
Agostoni A., Bresson J-L. et al. Scientific Opinion on the suitability of goat milk protein as a source of protein in infant formulae and in follow-on formulae EFSA Journal 2012;10(3):2603.
Hazebrouck S, Ah-Leung S, Bidat E, Paty E, Drumare MF, Tilleul S, et al. Goat's milk allergy without cow's milk allergy: suppression of non-cross-reactive epitopes on caprine beta-casein. Clin Exp Allergy. 2014; 44:602–10.
Novembre E. et al. (1998). Anaphylaxis in children: Clinical and allergologic features. Pediatrics. 1998; 101:E8–E15.
Rancé F., Kanny G., Dutau G., Moneret-Vautrin D. A. Food hypersensitivity in children: Clinical aspects and distribution of allergens. Pediatric Allergy and Immunology 1999; 10:33–38.
Lee S. IgE-mediated food allergies in children: Prevalence, triggers and management. Korean Journal of Pediatrics. 2017; 60:99–105.
Prosser CG Compositional and functional characteristics of goat milk and relevance as a base for infant formula. Journal of Food Science 2021; vol. 86, Iss. 2.
Crittenden RG, Bennett LE. Cow's milk allergy: A complex disorder. Journal of the American College of Nutrition. 2006; 24(6):582–591.
Young E, Stoneham MD, Petruckevitch A, Barton J, Rona R. A population study of food intolerance. Lancet. 1994; 343:1127–30.
Kumar A, Sharma A. Nutritional and Medicinal Superiority of Goat Milk over Cow Milk in Infants. International Journal of Pediatric Nursing 2016; (2): Number 1.
Harden, C.J., & Hepburn, N.J. The Benefits of Consuming Goat’s Milk. Centre for Food Innovation, Sheffield Business School, Sheffield Hallam University, South Yorkshire, England, 2011; 14 pp.