Bez palmového oleja
Všetky produkty Kendamil sú vyrobené bez palmového oleja. Používanie palmového oleja by nemuselo byť etické, najmä preto, že môže podporovať masívny výrub dažďových pralesov v oblastiach, kde sa palma olejná pestuje. Prehľad dôkazov z deviatich štúdií tiež ukázal, že použitie palmového oleínu (tekutá zložka palmového oleja) v dojčenských receptúrach môže mať nezamýšľané následky vrátane zníženého črevného vstrebávania tukov a vápnika.
Bez rybieho tuku
Alergia na ryby patrí medzi rizikové alergie, pretože hlavný alergén – bielkovina parvalbumín – je veľmi stabilná. To znamená, že je odolná ako proti tepelnému spracovaniu, tak proti tráviacim enzýmom. Vyskytuje sa v bielej svalovine rýb. Alergia sa prejavuje rôzne. Od kožných prejavov (ekzém), cez tráviace (napr. hnačka, zvracanie) a dýchacie problémy. Alergiu môže spôsobiť aj obyčajný kontakt s rybou alebo aj požitie potraviny, ktorá bola pripravovaná na oleji, na ktorom predtým bola vyprážaná ryba alebo využívanie rybieho oleja na prípravu zeleninových šalátov. Charakter továrenského spracovania rýb a rybieho oleja, aj napriek niekoľkým stupňom čistenia, nevylučuje stopové zamorenie.
Odborníci kladú vo výžive detí dôraz na prísun esenciálnej polynenasýtenej mastnej kyseliny s dlhým reťazcom (tzv. LC-PUFA) z radu omega-3 - DHA (kyselina dokosahexaenová). Tá je nenahraditeľná prakticky už od prenatálneho vývoja – správny rast a vývoj mozgu, očí, imunity, srdca a ciev) a jej zdrojom bol a je práve rybí olej. Ak sa obávate nedostatočného príjmu DHA, nemusíte. Výborným a novým zdrojom sú aj „nealergénne“ riasy, napr. Sp.T18, ktorú, ako jediné dojčenské mlieko, obsahuje Kendamil.
Odkazy:
1. Fuchs M. Alergie číhá v jídle a pití. Plzeň: Adéla, 2007. ISBN 80-902532-2-9.
2. Fuchs M. et al. Potravinové alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta a.s., 2016. ISBN 978-80-204-3757-0.
Bez GMO
Geneticky modifikovaný organizmus (GMO) je organizmus, ktorého genetický materiál (napríklad DNA) bol úmyselne zmenený, a to spôsobom, ktorý v prírode normálne neprebieha. Na rozdiel od šľachtenia, s ktorým experimentoval zakladateľ genetiky Gregor Johann Mendel, vedie vyššie spomínaný postup k získaniu organizmov s úplne novými vlastnosťami. Napríklad rastliny sú odolnejšie voči herbicídom, škodcom, parazitom, infekčným chorobám alebo chladu. Na druhej strane existuje riziko, že by mohli u citlivých jedincov vyvolať alergickú reakciu. GMO potraviny a plodiny sa vytvárajú iba krátko, a preto nikto nedokáže 100% zaručiť, že sú skutočne bezpečné.
Bez sóje
Sója patrí medzi jednu z najvýznamnejších potravín vďaka svojmu obsahu bielkovín. Ale iba vďaka tomu. Inak patrí medzi najväčšie alergény a môže sa vyskytnúť prakticky v každej priemyselne vyrábanej potravine. A ani sójový olej – lecitín by nemusel byť dokonale zbavený sójových bielkovín. Príznaky alergie sú podobné ako u alergie na bielkovinu kravského mlieka, t.j. žihľavka, atopický ekzém, dýchacie a tráviace problémy. Alergia na sóju sa málokedy vyskytuje samostatne, skrížená alergia môže byť napr. s arašidmi, šošovicou, atď... A rovnaké je to aj s kravským mliekom. Uvádza sa, že okolo 10 – 14 % dojčiat s alergiou na bielkovinu kravského mlieka má súčasne aj alergiu na sóju. Preto je náhrada kravského mlieka sójovými prípravkami nevhodná.
Odkazy:
1. Fuchs M. Alergie číhá v jídle a pití. Plzeň: Adéla, 2007. ISBN 80-902532-2-9.
2. Fuchs M. et al. Potravinové alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta a.s., 2016. ISBN 978-80-204-3757-0.