Benefity značky Kendamil

Výživa z plnotučného mlieka

Plnotučné mlieko obsahuje menej olejov a vďaka jedinečnej prémiovej receptúre je v mlieku Kendamil zachované to najlepšie z prírody so všetkými benefitmi, ktoré plnotučné mlieko môže ponúknuť. Poskytuje komplexnú a vyváženú kombináciu živín pre prirodzený vývoj vášho bábätka. Mlieka Kendamil sú vyrobené podľa tradičnej receptúry. Špeciálny postup spracovania zaisťuje nielen plnú a krémovú chuť, ale aj vysoké nutričné hodnoty plnotučného mlieka v kombinácii so všetkými základnými vitamínmi a minerálmi, ktoré vaše dieťa potrebuje pre prirodzený rozvoj a rast. Obsah a zloženie vitamínov a minerálnych látok zodpovedá legislatíve.

Výhody plnotučného mlieka

Kyselina palmitová je dominantná nasýtená mastná kyselina mlieka cicavcov. Vstrebáva sa v čreve dojčaťa, a pokiaľ je v triglyceridoch na pozícii sn-2, pomáha tiež vstrebávaniu vápnika. Výskumy ukazujú, že treba starostlivo vyberať zdroje tukov, ktoré používame v dojčenských receptúrach tak, aby sme zaistili optimálny rast dieťaťa. Vedci odporúčajú pri dojčenských receptúrach zvážiť použitie mliečneho tuku. Kendamil, ako plnotučná mliečna receptúra, obsahuje vyšší podiel kyseliny palmitovej na pozícii sn-2. Takéto zloženie viac zodpovedá unikátnej štruktúre tukov materského mlieka, čo napomáha vstrebávaniu vápnika aj kyseliny palmitovej. Bez palmového oleja, bez rybieho tuku, bez GMO, bez sóje.

Bez palmového oleja, bez rybieho tuku, bez GMO, bez sóje

Bez palmového oleja

Všetky produkty Kendamil sú vyrobené bez palmového oleja. Používanie palmového oleja by nemuselo byť etické, najmä preto, že môže podporovať masívny výrub dažďových pralesov v oblastiach, kde sa palma olejná pestuje. Prehľad dôkazov z deviatich štúdií tiež ukázal, že použitie palmového oleínu (tekutá zložka palmového oleja) v dojčenských receptúrach môže mať nezamýšľané následky vrátane zníženého črevného vstrebávania tukov a vápnika.

Bez rybieho tuku

Alergia na ryby patrí medzi rizikové alergie, pretože hlavný alergén – bielkovina parvalbumín – je veľmi stabilná. To znamená, že je odolná ako proti tepelnému spracovaniu, tak proti tráviacim enzýmom. Vyskytuje sa v bielej svalovine rýb. Alergia sa prejavuje rôzne. Od kožných prejavov (ekzém), cez tráviace (napr. hnačka, zvracanie) a dýchacie problémy. Alergiu môže spôsobiť aj obyčajný kontakt s rybou alebo aj požitie potraviny, ktorá bola pripravovaná na oleji, na ktorom predtým bola vyprážaná ryba alebo využívanie rybieho oleja na prípravu zeleninových šalátov. Charakter továrenského spracovania rýb a rybieho oleja, aj napriek niekoľkým stupňom čistenia, nevylučuje stopové zamorenie.
Odborníci kladú vo výžive detí dôraz na prísun esenciálnej polynenasýtenej mastnej kyseliny s dlhým reťazcom (tzv. LC-PUFA) z radu omega-3 - DHA (kyselina dokosahexaenová). Tá je nenahraditeľná prakticky už od prenatálneho vývoja – správny rast a vývoj mozgu, očí, imunity, srdca a ciev) a jej zdrojom bol a je práve rybí olej. Ak sa obávate nedostatočného príjmu DHA, nemusíte. Výborným a novým zdrojom sú aj „nealergénne“ riasy, napr. Sp.T18, ktorú, ako jediné dojčenské mlieko, obsahuje Kendamil.

Odkazy:
1. Fuchs M. Alergie číhá v jídle a pití. Plzeň: Adéla, 2007. ISBN 80-902532-2-9.
2. Fuchs M. et al. Potravinové alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta a.s., 2016. ISBN 978-80-204-3757-0.

Bez GMO

Geneticky modifikovaný organizmus (GMO) je organizmus, ktorého genetický materiál (napríklad DNA) bol úmyselne zmenený, a to spôsobom, ktorý v prírode normálne neprebieha. Na rozdiel od šľachtenia, s ktorým experimentoval zakladateľ genetiky Gregor Johann Mendel, vedie vyššie spomínaný postup k získaniu organizmov s úplne novými vlastnosťami. Napríklad rastliny sú odolnejšie voči herbicídom, škodcom, parazitom, infekčným chorobám alebo chladu. Na druhej strane existuje riziko, že by mohli u citlivých jedincov vyvolať alergickú reakciu. GMO potraviny a plodiny sa vytvárajú iba krátko, a preto nikto nedokáže 100% zaručiť, že sú skutočne bezpečné.

Bez sóje

Sója patrí medzi jednu z najvýznamnejších potravín vďaka svojmu obsahu bielkovín. Ale iba vďaka tomu. Inak patrí medzi najväčšie alergény a môže sa vyskytnúť prakticky v každej priemyselne vyrábanej potravine. A ani sójový olej – lecitín by nemusel byť dokonale zbavený sójových bielkovín. Príznaky alergie sú podobné ako u alergie na bielkovinu kravského mlieka, t.j. žihľavka, atopický ekzém, dýchacie a tráviace problémy. Alergia na sóju sa málokedy vyskytuje samostatne, skrížená alergia môže byť napr. s arašidmi, šošovicou, atď... A rovnaké je to aj s kravským mliekom. Uvádza sa, že okolo 10 – 14 % dojčiat s alergiou na bielkovinu kravského mlieka má súčasne aj alergiu na sóju. Preto je náhrada kravského mlieka sójovými prípravkami nevhodná.

Odkazy: 1. Fuchs M. Alergie číhá v jídle a pití. Plzeň: Adéla, 2007. ISBN 80-902532-2-9. 2. Fuchs M. et al. Potravinové alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta a.s., 2016. ISBN 978-80-204-3757-0.

Tiež v bio kvalite

Kendamil sa môže pýšiť aj BIO/organickým radom, ktorý je tiež vyrobený z plnotučného kravského mlieka. BIO/Organické mlieko pochádza z lokálnych BIO fariem, ktoré sú menšie a majú certifikát BIO. Tieto BIO farmy sú šetrnejšie k prírode a používajú výhradne organické hnojivá. Kravy sa tu pohybujú až 200 dní v roku na voľných pastvinách.

Formulár pre Vaše otázky

Ďakujeme, že sa pýtate.