Materské mlieko je najprirodzenejšia strava dojčiat, ktorá im poskytuje všetky nevyhnutné látky pre ich správny a optimálny rast. Unikátnou bioaktívnou zložkou1 materského mlieka sú práve HMO složkou1 (z angličtiny Human Milk Oligosaccharides), ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme novorodenca. Ovplyvňujú tiež vznik črevnej mikroflóry a vývoj čreva.
Ich štruktúra je jedinečná – ide o zložité sacharidy (cukry), ktorých základom je laktóza. HMO sú pre dojča nestráviteľnou vlákninou, ktorá slúži ako potrava pre črevné baktérie. Vedeli ste, že tvorba HMO vyžaduje až 10 % z celkovej energie, ktorú matka vynaloží na tvorbu materského mlieka?
V materskom mlieku boli objavené pomerne nedávno. Až vývoj moderných technológií v poslednom desaťročí umožnil prvú syntetickú výrobu aspoň niektorých z nich. V dnešnej dobe už je tak možné pridávať tieto oligosacharidy do umelých dojčenských mliek, vďaka čomu sa svojim zložením ešte viac približujú materskému mlieku.
Oligosacharidy materského mlieka sú 3. najväčšou pevnou zložkou materského mlieka, v ktorom sa nachádza obrovské množstvo, niektoré štúdie uvádzajú až 1000 rôznych štruktúr. Napríklad HMO na pozícii 2’FL (fukosyllolaktóza) bol prvý synteticky vyrobený oligosacharid vôbec! Ďalej sa môžeme stretnúť s HMO na pozícii 3’GL (3'-galaktosyllaktóza). Ide o galaktosyllaktózu, ktorá je typická napríklad pre kravské mlieko, avšak objavuje sa aj v materskom mlieku, a to predovšetkým na začiatku – v kolostre.
Kolostrum je prvé materské mlieko, z ktorého dieťa tesne po pôrode získa obrovské množstvo prospešných látok. V zrelom materskom mlieku sa HMO (3’GL) nachádza v menšom množstve, ale je tam zastúpený takmer vždy.3 Toto prebiotikum pomáha zabraňovať zápalovým reakciám najmä v nezrelej črevnej sliznici alebo dokáže zabrániť strate celistvosti črevnej bariéry.4, 5, 6
O týchto oligosacharidoch vieme, že nemajú výživový význam, ale sú dôležitou bioaktívnou zložkou. HMO majú štyri hlavné funkcie, medzi ktoré patrí:
Medzi prebiotické oligosacharidy, ktoré nájdeme bežne v prírode, radíme galaktooligosacharidy (GOS) nachádzajúce sa v laktóze, alebo fruktooligosacharidy (FOS), ktoré sa vyskytujú v rastlinách. Na základe výskumu oligosacharidov materského mlieka bola vyvinutá zmes galaktooligosacharidov a fruktooligosacharidov (GOS/FOS) v pomere 9:1. V zmesi majú GOS a FOS vzájomne prepojený účinok. Táto prebiotická zmes sa používa už viac ako 20 rokov a má za sebou najväčší počet odborných štúdií, ktoré preukazujú ich účinky:
Zdroje: