Alena Šeredová připravuje mléko
Ako pripraviť dojčenské mlieko
30. 09. 2021

Ako pripraviť dojčenské mlieko

Príprava dojčenského mlieka sa môže zdať zložitá, ale pri dodržaní niekoľkých dôležitých pravidiel je to v podstate hračka. Aby malý drobček rástol a prospieval, je potrebné dbať predovšetkým na hygienu a správne dávkovanie. Ako teda na to?

YouTube video

 

Umyte si ruky a sterilizujte všetky pomôcky, fľaštičku aj cumlík

Prečo? Pretože dojčatá sú veľmi citlivé na akúkoľvek bakteriálnu nákazu. Fľaštičku aj cumlík sterilizujte varom vo vode 3–5 minút alebo parou v parnom sterilizátore. Tento proces vydrží ako sklenené, tak plastové dojčenské fľaštičky. Na cestách môžete použiť špeciálny sterilizačný roztok alebo tablety.

Prevarte dojčenskú vodu a nechajte ju vychladnúť po dobu najdlhšie 30 minút

Prečo dojčenskú vodu? Voda z kohútika môže, ale tiež nemusí zodpovedať normám pre dojčatá. Balené dojčenské vody označené ako „vhodná na prípravu dojčenskej stravy“ alebo „dojčenská voda“ sú prísne kontrolované a majú nízky obsah dusičnanov. Prevarenú vodu nenechávajte stáť dlhšie, pretože by sa mohla stať živnou pôdou pre baktérie. A prečo nepoužívať chemicky zmäkčenú alebo opakovane prevarenú vodu? „Danie“ za chemicky zmäkčenú vodu bez vodného kameňa je vyšší obsah sodíka, ktorý ale nie je vhodný pre ľudský organizmus. Každá voda tiež obsahuje minerály a iné prvky, ktoré sa varom menia na látky, ktoré pre nás až také priaznivé nie sú. Varom navyše dochádza k odparovaniu vody, takže by sa ich koncentrácia zvýšila. A opakovaným varom sa všetko násobí.

Nalejte požadované množstvo vody do fľaštičky, pridajte daný počet zarovnaných odmeriek, uzavrite a dôkladne pretrepte, aby sa prášok rozpustil.

Odporúčané dávkovanie a pomery nájdete na každom balení mlieka. V každom je samozrejme aj odmerka. Aby ste bábätku dopriali to najlepšie, je potrebné dodržať spôsob prípravy aj odporúčanej dávky. Ak by ste mlieko namiešali príliš „riedke“, bábätko síce vypije požadované množstvo, ale bude trpieť nedostatkom živín. Ak by ste mu naopak chceli dopriať a namiešali mu mlieku „hustejšie“, môžete mu tiež uškodiť. Na daný objem tekutín by prijalo príliš veľa bielkovín, ktoré by zaťažili jeho obličky, a ak by ste to robili pravidelne, mohli by ste mu ich aj poškodiť. Ideálna teplota vody na zmiešanie s mliečnym práškom je 37 °C. V príliš chladnej vode sa prášok môže horšie rozpúšťať.

Pred podávaním vždy skontrolujte teplotu mlieka

Než dáte pripravené mlieko bábätku, vždy najskôr skontrolujte jeho teplotu na vašom zápästí tak, že naň odkvapnete niekoľko kvapiek. Ak je to potrebné, ochlaďte mlieko vo fľaštičke na teplotu vhodnú na pitie, napríklad pod prúdom studenej vody.

Nedojedené mlieko bábätku znova nedávajte

Pokiaľ pripravenú dávku nespotrebujete do 2 hodín, zlikvidujte ju. Pripravené mlieko znova nikdy neohrievajte. Prečo? Mlieko pripravené na konzumáciu má teplotu ľudského tela, teda zhruba 37 °C, čo je ideálny živný roztok pre baktérie, ktoré by sa v ňom mohli rozmnožiť. Pripravujte preto vždy iba toľko mlieka, koľko hneď spotrebujete. Mlieko si tiež nikdy nepripravujte dopredu, ani keby ste ich skladovali v chladničke.