Bolesti bruška sú spolu so zvýšenou telesnou teplotou najčastejšími dôvodmi návštevy detského lekára. Pokiaľ sú bolesti pravidelné, vznikajú náhle a sprevádza ich neutíchajúci plač, môže ísť o dojčenskú koliku. Spôsobov, ako v tomto prípade bábätku pomôcť, existuje niekoľko.
Čo presne koliku spôsobuje, sa bohužiaľ nevie. Prejavuje sa ako záchvaty neutíšiteľného kriku s náhlym začiatkom aj koncom. Koliky trvajú tri hodiny aj dlhšie a často sa vyskytujú v pravidelnú dennú alebo večernú dobu, ale to nie je podmienkou. Dieťa sa pri nich nápadne napína, ohýba, priťahuje nožičky k brušku a je červené v tvári. Zároveň, ale normálne prospieva a väčšinu dňa je spokojné a pokojné. Začiatok a koniec koliky je náhly, bez zjavnej príčiny. Najviac problémov sa objavuje vo veku okolo 6 týždňov, ale občas sa začínajú už v 14 dňoch. Niekedy končí odchodom plynov a stolice, inokedy dieťa nakoniec zaspí únavou a vyčerpaním. Objavujú sa u 15 – 20 % dojčiat nezávisle na spôsobe výživy. Dobrou správou pre rodičov je, že zvyčajne po 4.– 6. mesiaci odznejú.
Len v zhruba 5% prípadov je možné nájsť objektívnu príčinu. Je veľmi pravdepodobné, že na vznik koliky môže mať vplyv technika kŕmenia, keď bábätká, ktoré sú dojčené a aj bábätká na umelej výžive nasávajú a prehĺtajú s mliekom vzduch, ktorý ich potom v brušku tlačí a spôsobuje bolesti. Za častú príčinu lekári udávajú tiež nezrelú tráviacu sústavu, ktorá spôsobuje zvýšenú plynatosť v zažívacom trakte (meteorizmus). Plyny tlačia na črevnú stenu, čo vyvoláva kolikové bolesti bruška. Medzi časté príčiny patrí aj návrat potravy zo žalúdka do pažeráka (gastroezofageálny reflux), ktorý je spôsobený tým, že oblasť medzi pažerákom a žalúdkom ešte nie je dobre vyvinutá. V takom prípade dochádza k samovoľnému návratu obsahu žalúdka späť do pažeráka, prípadne až do úst.
Vplyv na koliky však môže mať aj nepohoda v rodine a stres rodičov, ktorý sa na deti prenáša. Ďalšou možnosťou je, že deti ťažšie trávia niektorú zo zložiek mlieka, ako je mliečny cukor alebo mliečna bielkovina. Príčinou, ale môže byť aj porucha hybnosti čriev, nevyvážená črevná mikroflóra alebo vada premeny látok v tele či vada zažívacieho traktu.
Základom liečby je odlíšenie „bežnej“ koliky a koliky spôsobenej chorobou. V takom prípade môže lekár napríklad odporučiť vynechať z dojčenskej stavy bielkovinu kravského mlieka, mliečny cukor alebo aj ďalšie látky.
V prípade koliky, ktorá sprevádza normálne rastúce zdravé dieťa, môže pomôcť správne a časté kŕmenie. Či už bábätko dojčíte, alebo kŕmite z fľaše, je potrebné dodržiavať určité pravidlá, ktoré v rôznej miere bránia vzniku a hromadeniu plynov v črevách. Samotné sanie vedie k rozpohybovaniu tráviaceho traktu a v prestávkach a po ukončení kŕmenia je dôležité nechať bábätko odgrgnúť. Ďalej môžete vykonávať masáže bruška a nosiť bábätko v úľavovej polohe na predlaktí, kolísať alebo držať v klbku. Každé bábätko je však iné a na každé platí niečo iné. A to je potrebné postupne vyskúšať.
Dojčiace mamičky by sa tiež mali vyhýbať nafukujúcim potravinám, perlivým a kofeínovým nápojom, nedostatočne tepelne upravenému mäsu a rybám alebo jedlám, ktoré aj im spôsobujú tráviace problémy. Pokiaľ majú podozrenie, že by problémy bábätka mohli spôsobovať mliečne výrobky v ich strave, mali by sa poradiť s lekárom a vyskúšať aj obmedzenie týchto výrobkov.
U novorodeneckých kolík často zohráva zásadnú úlohu nerovnováha v zložení črevnej mikroflóry a nízky počet laktobacilov. Zdravá črevná mikroflóra je pritom veľmi dôležitá na dozrievanie imunitného systému. Pomôcť v tomto prípade môžu probiotiká, ktoré sa bábätku obvykle podávajú vo forme kvapiek (Biopron, BioGaia Protectis baby, Probio-fix baby a ďalšie). Tie pomôžu predovšetkým u nedojčených detí, ktoré nezískavajú probiotiká prirodzenou cestou z materského mlieka, ale k lepšiemu osídleniu čreva môžu prispieť aj u detí dojčených. Vhodné je ich podávanie aj v prípadoch, keď dieťa prechádza na príkrmy alebo užíva antibiotiká. Probiotiká môžu užívať aj mamičky, ktoré dojčia.
U detí, ktoré sú kŕmené umelou detskou výživou, je možnou prevenciou špeciálne mlieko (mlieka s hydrolyzovanou bielkovinou, so zníženým obsahom laktózy, s probiotikami, hypoalergénne alebo mlieka proti grckaniu). Po týchto mliekach by však mamičky mali siahnuť až po konzultácii s lekárom.